A környezetvédők több éve próbálják felhívni a világ figyelmét, hogy Japán évente több száz, a legtöbb országban védett fajnak számító bálnát mészárol le. A japánok azzal védekeznek, hogy a bálnavadászat az ősi kultúrájuk része, és rasszizmusnak tekintik, hogy a környezetvédő mozgalmak mindig csak a japán bálnavadászatot emelik ki, amikor több országban is (pl. Izlandon és Norvégiában is) törvényes ezen állatok vadászata. De vajon mi az igazság?
Japánban a bálnát a húsáért és a zsírjáért vadásszák. Bár a Nippon Research Center 2008-as közvélemény kutatása alapján a japánok 95 %-a soha életében nem fogyaszt bálna húst, a vadászat mégis folytatódik. A japán fiatalok nagy része ellenzi a bálnavadászatot. Az International Whaling Comission (IWC) 1986-ban hivatalosan is betiltotta a kereskedelmi célú bálnavadászatot, de a japánok ezt szinte teljesen figyelmen kívül hagyták. Amikor felelősségre vonták őket, úgy nyilatkoztak, hogy a legyilkolt bálnákat tudományos célra használják fel. Persze mindenki tudja, hogy ez nem igaz, hiszen bizonyos japán városokban (például Wadában) most is lehet kapni a luxusételnek számító bálnahúst. A Greenpeace hivatalos honlapja szerint az óriási mennyiségű bálnahúst nem is tudják eladni, és a 2006-os év feleslegét, a hús mintegy 20%-át be kellett fagyasztani, hogy ne romoljon meg. A legtöbbet vadászott fajok a csukabálna, a nagy ámbráscet, a tőkebálna és a közönséges barázdásbálna.
A japánoknak abban igazuk van, hogy a bálnavadászat nagyon régre nyúlik vissza. Bizonyos ainu legendák részeit képezi a bálnavadászat, így elképzelhető, hogy a japánok tőlük vették át a szokást. Ahogy a Japan Whaling Association honlapján olvashatjuk, a legkorábbi források a XII. századra nyúlnak vissza, ám ekkor még szigonnyal vadásztak a bálnákra. Csoportosan először az 1570-es években vadásztak, és ez egészen a 20. századig folytatódott. Az úgynevezett norvég stílusú vadászat az 1890-es évek végén jött divatba, ez a modern hajók, ágyúk és kilőhető szigonyok használatát jelentette.
Érdekesség: Magyarország 2004-ben csatlakozott az IWC-hez, és eddig mindig a bálnavédelem mellett voksolt.
2010-ben egy titkos nyomozás állítólag kiderítette, hogy Japán több fejlődő ország képviselőjét lefizette, hogy az IWCülésein a japán érdeket támogassák. Ebben a témában a legtöbbet talán az ultranacionalista Masayuki Komatsu nevét emlegetik, aki nem titkolja, hogy célja a japán bálnavadászat fejlesztése. Szerinte ugyanolyan barbár dolog marhahúst enni, mint bálna vagy delfinhúst, és már többször kijelentette, hogy a külföldieknek nem kellene beleavatkoznia a japán tradíciókba.
A 2010-es legutóbbi marokkói IWC találkozón a 88 delegált közül összesen 3 szavazott amellett, hogy töröljék el a több mint 20 éve fennálló kereskedelmi célú bálnavadászatot tiltó törvényt. Nem meglepő módon ők Norvégiát, Izlandot és Japánt képviselték. A vadászatot ellenző országok koalíciója kompromisszumot ajánlott, amely szerint csak ez a 3 ország folytathatná tevékenységét, de kisebb zsákmánnyal, és csak ellenőrzés alatt. Választ egyelőre még nem kaptak.
Erről a South Park készítői is készítettek egy részt(Én nagyon szeretem az állatokat és ezen az egy téren elítélem a japókat..:/ ), a 13.évad 11. epizódja.

<<Vissza
|